ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

Στο πλαίσιο εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων

Με αφορμή το Ευρωπαϊκό έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2018 παρουσιάζεται στο Κέντρο Μελέτης Νεώτερης Κεραμεικής – Ίδρυμα οικ. Γ. Ψαρόπουλου περιοδική έκθεση με θέμα «Η κεραμική ενώνει» σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Ουγγαρίας και την Πρεσβεία της Λετονίας.

Η έκθεση περιλαμβάνει την ενότητα  Κεραμική και συντεχνία με έργα κεραμικά και χαρακτικά του Ούγγρου καλλιτέχνη Janos Lipovics, καθώς και την ενότητα Ο δρόμος του Ηλίου με έργα πορσελάνης της Λετονής καλλιτέχνιδας KristīneNuķePanteļejeva.

Κατ’ αυτόν τον τρόπο δημιουργείται ένα δίκτυο συνεργασίας, ανταλλαγής απόψεων και τεχνογνωσίας πάνω στον τομέα της κεραμικής, αναδεικνύοντας τη διαφορετικότητα στο χώρο της τέχνης και ενισχύοντας την πολυεπίπεδη συνεργασία μεταξύ των χωρών με απώτερο στόχο την προσέγγιση νέου κοινού.

Η έκθεση εντάσσεται στον εορτασμό για την Διεθνή Ημέρα Μουσείων που φέτος έχει ως θέμα «Μουσεία και (δια)δίκτυα. Νέες προσεγγίσεις, νέο κοινό».

Διάρκεια έκθεσης: 18 Μαΐου – 20 Ιουνίου 2018

Ωράριο λειτουργίας έκθεσης:

Δευτέρα – Παρασκευή (09.00′ -15.00′) , Τετάρτη (18.00′ – 20.00′),

Κυριακή 20 Μαϊου & 17 Ιουνίου 2018 (10.00′-14.00′)

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Μελιδώνη 4-6 και Αγίων Ασωμάτων, Θησείο