ΙΔΡΥΜΑ ΟΙΚ. Γ. ΨΑΡΟΠΟΥΛΟΥ

«Mικροί κεραμίστες εν δράσει»

Μουσειακή Εκπαιδευτική Δράση

Για παιδιά 6 -12 ετών

Το Κέντρο Μελέτης Νεώτερης Κεραμεικής σε συνεργασία με την ομάδα Άνασσα σχεδιάζει την μουσειακή δράση «Mικροί κεραμίστες εν δράσει» με κεντρικό άξονα τη διαφύλαξη και διάδοση της κεραμικής τέχνης και τεχνικής στις νεότερες γενιές. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά από 6 έως 12 ετών και θα είναι διαθέσιμο στο κοινό από τον Απρίλιο 2022.

Πρόκειται για μια σειρά video, στα οποία περιγράφεται το ταξίδι δύο μικρών παιδιών, των keramistas, με τη μορφή animation, σε διάφορα μέρη της Ελλάδας, με οδηγό την επιθυμία τους να ανακαλύψουν την μαγεία της κεραμικής τέχνης και τις απαρχές της. Οι μικροί κεραμίστες ταξιδεύουν στην Κρήτη, όπου γνωρίζουν από κοντά τους πασίγνωστους πιθαράδες, στη Σίφνο, όπου περιηγούνται στα εργαστήρια του νησιού, στη Νάξο και την Λέσβο. Eπίσης, προσεγγίζουν και άλλες χώρες του κόσμου με σκοπό να ανακαλύψουν την κεραμική διαφορετικών πολιτισμών.

Το περιεχόμενο των video βασίζεται στο πλούσιο αρχειακό υλικό του μουσείου και στις συλλογές του.

Το εκπαιδευτικό υλικό απευθύνεται σε παιδιά, εκπαιδευτικούς, άτομα με αναπηρία και θα προβάλλεται στο πλαίσιο των σχολικών εκπαιδευτικών μας προγραμμάτων.

Την Κυριακή 10 Απριλίου 2022 στις 11:00

θα πραγματοποιηθεί παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος

με πολλές δραστηριότητες

ανοιχτή σε παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικούς.

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο: 2103318491

Συντελεστές

Σενάριο: Ντόρα Ζαχαροπούλου, Χαρά Ζησιμάτου

Σκηνοθεσία: Μαριλίζα Αντωνιάδου

Παίζουν οι: Παναγιώτης Γερακάρης, Στεφανία Παπαβασιλείου

Ακούγονται οι: Δημήτρης Σπάθης, Παναγιώτης Γερακάρης, Στεφανία Παπαβασιλείου, Χαρά Ζησιμάτου, Ντόρα Ζαχαροπούλου

Ιδέα – Επιμέλεια: Φωτεινή Κατσαούνη

Εκπαιδευτική Σύμβουλος: Αλεξάνδρα Σαρρηγεωργίου

Σχεδιασμός στοιχείων animation: Σιλένα Νικολοπούλου

Υπεύθυνη Επικοινωνίας: Έλενα Γρίβα

Οργάνωση Παραγωγής: ΑΜΚΕ ΑΝΑΣΣΑ

Mπορείτε να δείτε το trailer της δράσης στο παρακάτω link

Μουσείο Νεώτερης Κεραμεικής

Διεύθυνση: Μελιδώνη 4-6, 105 53 Αθήνα,

Τηλέφωνο: 2103318491

Ιστοσελίδα: www.potterymuseum.gr

Email: kmnk@otenet.gr

Η παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος πραγματοποιείται δωρεάν.

Με την οικονομική υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Χορηγοί Επικοινωνίας