ΜΟΥΣΙΚΗ EKΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2017

Το Νορβηγικό Ινστιτούτο Αθηνών, η Πρεσβεία της Νορβηγίας και το Κέντρο Μελέτης Νεώτερης Κεραμεικής- Ίδρυμα οικ. Γ. Ψαρόπουλου με αφορμή τον εορτασμό για τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων που φέτος έχει ως θέμα «Μουσεία και αμφιλεγόμενες ιστορίες: τα μουσεία μιλούν για εκείνα που δεν λέγονται», διοργανώνουν την Παρασκευή 19 Μαΐου 2017, ώρα 21.00΄, μουσική εκδήλωση στην οποία συμπράττουν ο αναγνωρισμένος Noρβηγός Σάμι μουσικός Issát Sámmol και η ερμηνεύτρια παραδοσιακών τραγουδιών του κόσμου Αθηνά Χιώτη, συνοδεία του πιανίστα Κώστα Γιαξόγλου.

Πρόκειται για ένα σπάνιο, μυσταγωγικό διάλογο ανάμεσα στο παραδοσιακό όργανο των Σάμι της Νορβηγίας  juoigganas, τη φωνή και το πιάνο, με κοινές συνιστώσες το σμίξιμο του αρχέγονου με το σύγχρονο αλλά και του τοπικού με το διεθνές παραδοσιακό ηχόχρωμα.

Χώρος διεξαγωγής εκδήλωσης: Κέντρο Μελέτης Νεώτερης Κεραμεικής
Διεύθυνση: Μελιδώνη 4-6 και Αγίων Ασωμάτων, Θησείο
Τηλέφωνο: 210-3318491/2

Eίσοδος Ελεύθερη

Ο Issát Sámmol γεννήθηκε στο Máze της Νορβηγίας. Έχει κατασκευάσει ένα παραδοσιακό όργανο για yoik με δύο χορδές και χωρίς τονικότητα αναφοράς. Ξεκίνησε με το όργανο αυτό στο Φεστιβάλ Kalevala, στο Petrozavodsk της Ρωσίας το 2008. Το 2009 του απονεμήθηκε το Μουσικό Βραβείο Aillohaš. Έχει ανοίξει συναυλίες της Σάμι μουσικού Mari Boine.

Η Αθηνά Χιώτη γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα, όπου και ξεκίνησε την ενασχόλησή της με τη μουσική το 2000. Έκτοτε έχει μελετήσει και ερμηνεύσει ποικίλα είδη μουσικής, όπως η Ελληνική παραδοσιακή, η Βυζαντινή, η ethnic jazz, τα Fados, τα Σεφαραδίτικα, τα Κέλτικα τραγούδια και η αραβόφωνη Χριστιανική μουσική από τον Λίβανο και τη Συρία. Το προσωπικό της μουσικό ιδίωμα ακροβατεί ανάμεσα σε παραδοσιακούς ήχους τόσο τοπικούς όσο και διεθνείς.

Ο Κώστας Γιαξόγλου γεννήθηκε το 1975 στη Σπάρτη. Παίζει πιάνο από 12 ετών και πάντα τον ενδιέφεραν πολλά μουσικά είδη και παραδόσεις. Παίζει σε μουσικά σχήματα από το 1997. Σπούδασε Θεατρολογία στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (2002), και τζαζ στο Ωδείο Athenaeum (2001). Το 2008 αποφοίτησε από την Ανώτατη Μουσική Σχολή του Άμστερνταμ (Conservatorium van Amsterdam) με ειδίκευση στο τζαζ πιάνο. Ασχολείται με τη μουσική εκπαίδευση στο πλαίσιο του δημόσιου σχολείου και συνεργάζεται με Ωδεία. Έχει επίσης συνεργαστεί με πολλούς μουσικούς από διάφορες χώρες τόσο σε ζωντανές εμφανίσεις όσο και στη δισκογραφία.