2018-2019

Στα μαθήματα κεραμικής οι συμμετέχοντες μαθαίνουν βασικά στοιχεία της κεραμικής τεχνολογίας, δημιουργούν διακοσμούν και ψήνουν τα δικά τους αντικείμενα, εξασκούν τις αισθήσεις και εκφράζουν τα συναισθήματα τους μέσω της δημιουργίας.

Η φοίτηση είναι τριετής, με επιπλέον εμβάθυνση σε στοιχεία τεχνολογίας κεραμικών υψηλής θερμοκρασίας σε 4ο έτος. Για κάθε βαθμίδα υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών. Τα μαθήματα πλαισιώνονται παράλληλες εκδηλώσεις όπως επισκέψεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, δράσεις στην αυλή του μουσείου, συνεργασίες με άλλα μουσεία, εκδρομές αφιερωμένες στην κεραμική. Για φέτος εκτός από τις παράλληλες εκδηλώσεις, προγραμματίζεται εκδρομή-σεμινάριο στο Μουσείο Κεραμικής της Faenza στην Ιταλία.

Το μηνιαίο κόστος είναι 80 ευρώ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ και όλων των υλικών και των εργαλείων. Το κόστος της εγγραφής είναι 15 ευρώ. Η συμμετοχή των μαθητών στις  παράλληλες δράσεις του Μουσείου είναι δωρεάν. Στα τμήματα αρχαρίων τηρείται σειρά προτεραιότητας.

Τα τμήματα διαμορφώνονται ως εξής :

Αρχάριοι

Δευτέρα 18.00 – 21.00  ή Σάββατο 10.30 -13.30 (έναρξη 1 Οκτ. ή 6 Οκτ.)

Δευτεροετείς

Τρίτη ή Τετάρτη 18.00 -21.00 (έναρξη 2 Οκτ. ή 3 Οκτ.)

Τριτοετείς

Παρασκευή 18.00 – 21.00 (έναρξη 5 Οκτ.)

Τεταρτοετείς/ τελειόφοιτοι (έναρξη 4 Οκτ. )

Πέμπτη 18.00 -21.00

Πληροφορίες εγγραφές :

www.potterymuseum.gr, email kmnk@otenet.gr

210-3318491-2 / 6945256834

facebook ModernPotteryStudyCenter

ΕΙΚΟΝΕΣ

1. Kατασκευή κεραμικών.

2. Eκδρομή μαθητών στην Αίγινα και γνωριμία με την αρχαία και τη σύγχρονη κεραμική της.

3. Σεμινάριο για την κεραμική σε συνεργασία με το Μουσείο Μπενάκη- Ισλαμικής Τέχνης.

1. Εκδρομή μαθητών στη Σίφνο και γνωριμία με τους παραδοσιακούς αγγειοπλάστες
  2. Κατασκευή καμινιού σε σχήμα Δράκου και ψήσιμο σε αυτό κεραμικών με ξύλα. Δράση που γίνεται κάθε χρόνο στην αυλή του μουσείου αποκλειστικά για τους μαθητές κεραμικής.
  3. Από εκδρομή στη Βοιωτία για περισυλλογή φυσικού πηλού και επεξεργασία του.
  4. – 11 Έργα μαθητών κεραμικής.