Το Κέντρο Μελέτης Νεώτερης Κεραμεικής διοργανώνει ατομική έκθεση της διακεκριμένης και βραβευμένης κεραμίστριας Christine Lansdale Willis.

Η έκθεση με τίτλο: «50 YEARS A POTTER», θα φιλοξενηθεί από 17 έως 25 Μαΐου, στις εγκαταστάσεις του Μουσείου (Μελιδώνη 4, Θησείο).

Η Christine Lansdale Willis είναι ένα αεικίνητο, ανήσυχο και δημιουργικό πνεύμα, το οποίο αγαπά τη ζωή και τις προκλήσεις της. Όπως λέει, ο πηλός παραμένει το υλικό μέσα από το οποίο βρίσκει τον εαυτό της, ενώ η δουλειά της είναι εμπνευσμένη από το άμεσο περιβάλλον της: τη θάλασσα, τις ελιές και τις φυσικές υφές.

«Η κεραμική δεν είναι ένα ταλέντο που είτε το έχουμε, είτε δεν το έχουμε. Όλοι είμαστε ζωντανοί, όλοι αναπνέουμε και όλοι έχουμε μοναδικές αξίες. Διαπλάθουμε αμοιβαία τόσο τον πηλό, όσο και τον εαυτό μας. Τα κεραμικά δεν είναι απλά αντικείμενα. Είναι πρόσφορα σε μία τελετή», τονίζει.

Τα εγκαίνια της ατομικής έκθεσης θα τελεστούν την Παρασκευή 17 Μαΐου (20:00 – 22:00)

Η έκθεση εντάσσεται στον εορτασμό για τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων 2024.