Eileen Singleton

Irish Wings, Athens!
Μια γιορτή της Ιρλανδικής και Ελληνικής Κεραμικής
Μουσείο Νεότερης Κεραμικής, Αθήνα

Σε συνέχεια της παρουσίασης των έργων τους στον Καθεδρικό ναό του Saint Carthage στο Lismore, Ιρλανδίας κατά τον Μάιο – Ιούνιο 2024, και στο Παλαιό Σχολείο Λογγού στους Παξούς, τον Ιούλιο του 2024 καθώς και στο Courthouse Arts Centre στο Tinahely της Ιρλανδιας τον Αύγουστο του 2024, οκτώ διακεκριμμένοι Ιρλανδοί κεραμίστες – Isobel Egan, Sinead Fagan, Jane Jermyn, Ann McBride, Marcus O’Mahony, Eileen Singleton, Kathleen Standen & Bernadette Tuite – θα εκθέσουν τα έργα τους συνδυαστικά με αυτά των Ελλήνων συναδέλφων τους – Γιώργος Βαβάτσης, Μίρκα Δραπανιώτου, Μάνος Καλαμένιος, Χαρούλα Κοροπούλη, Ιωσηφίνα Κοσμά, Ιφιγένεια Τσίρου, Ηλίας Χριστόπουλος – στο Μουσείο Νεώτερης Κεραμικής στην Αθήνα από 31 Οκτωβρίου εώς 16 Νοεμβρίου 2024.

Το έναυσμα για το εγχείρημα της πραγματοποίησης των τεσσάρων αυτών εκθέσεων με την συγκέντρωση σύγχρονων Ιρλανδών και Ελλήνων κεραμιστών, στο πλαίσιο ενός δυναμικού δημιουργικού διαλόγου, υπήρξε η καλλιτεχνική τους συνάντηση στη διάρκεια του προπερασμένου καλοκαιριού σε μια έκθεση που διεξήχθη στους Παξούς, στους κόλπους της πέμπτης διοργάνωσης του ετήσιου Ιρλανδικού Φεστιβάλ Παξών – Ιρλανδικά Φτερά, 2023 (Irish Wings 2023): “Ελληνική και Ιρλανδική Κεραμική Τέχνη στους Παξούς” (Παλαιό Σχολείο, Λογγός, 14 Ιουλίου – 8 Αυγούστου 2023).

Από το 2017 το φεστιβάλ Ιρλανδικά Φτερά, υπό την διεύθυνση της Kathryn Baird, έχει καταφέρει να παρουσιάσει σημαντικούς σύγχρονους Ιρλανδούς μουσικούς, ποιητές, συγγραφείς και καλλιτέχνες στους Παξούς σε εκδηλώσεις και δρώμενα που έχει τιμήσει με την παρουσία του ένα ευρύ ενθουσιώδες κοινό, καθώς και η Πρέσβης της Ιρλανδίας στην Ελλάδα.
Αυτή είναι η πρώτη έκθεση σύγχρονης Ιρλανδικής κεραμικής στην Αθήνα. Αποτελεί μια μοναδική ευκαιρία και για το Ελληνικό κοινό και για την Ιρλανδική κοινότητα των Αθηνών να ανακαλύψει την πολυπλοκότητα και την ποικιλία ως προς τη φόρμα, την υφή, το χρώμα και την τεχνική αλλά και την εκφραστικότητα των έργων της σύγχρονης Ιρλανδικής κεραμικής στο πλαίσιο μιας δημιουργικής συνδιάλεξης με τους αναγνωρισμένους Έλληνες συναδέλφους τους.

Το Μουσείο Νεώτερης Κεραμικής της Αθήνας είναι ένας μουσειακός, εκπαιδευτικός κι ερευνητικός οργανισμός αφιερωμένος στην νεότερη κεραμική, όπου στεγάζεται και το Κέντρο Μελέτης Νεότερης Κεραμικής, Ίδρυμα οικ. Γ. Ψαρόπουλου.
Το Μουσείο κατέχει την εκτενέστερη συλλογή έργων της νεότερης ελληνικής κεραμικής. Στεγάζεται σε ένα από τα ομορφότερα τμήματα των παλαιών Αθηνών, στην περιοχή του Θησείου, σε ένα χαρακτηριστικού τύπου νεοκλασσικό κτήριο των τελών του 19ου αιώνα, με εσωτερική αυλή, που αποτελεί αντιπροσωπευτικό δείγμα των κτισμάτων της εποχής.
Βρίσκεται πολύ κοντά στον αρχαιολογικό ταφικό χώρο του Κεραμεικού, που συνεχίζει να αποτελεί χώρο διαρκών ερευνών και πλουσίων κεραμικών ευρημάτων, αποτελώντας ως εκ τούτου ιδανικό εκθεσιακό χώρο για αυτόν τον σκοπό. Τα πρόσφατα, σύγχρονα έργα των δεκαπέντε συμμετεχόντων καλλιτεχνών θα εκτεθούν στο πλαίσιο και στους χώρους παρουσίασης της συλλογής των εκθεμάτων του μουσείου.

Με τον τρόπο αυτό θα αναδειχθούν οι αντιθέσεις αλλά και οι απρόσμενες συνδέσεις μεταξύ των έργων, όπου η λαϊκή τέχνη και η παράδοση θα συνυπάρξουν με πιο σύγχρονες προσεγγίσεις σε μια ζωντανή, ενθουσιώδη συνδιάλεξη μεταξύ των διαφορετικών νησιωτικών λαών και περιοχών.

Η ιστορική διαδρομή της σύγχρονης Ιρλανδικής Κεραμικής θα παρουσιαστεί στο χώρο του Μουσείου, σε μια εικονογραφημένη διάλεξη σε Αγγλικά και Ελληνικά, από την Ιρλανδή κεραμίστρια Jane Jermyn την Δευτέρα 4 Νοεμβρίου στις 8:00 μμ.

Η έκθεση διοργανώνεται σε συνεπιμέλεια των Νίκου Λιάρου, Χριστόφορου Μπόικου και Jane Jermyn.
—————————————————————————————————–
Τοποθεσία: Μουσείο Νεώτερης Κεραμικής, Μελιδώνη 4-6, 105 53, Αθήνα
Μετρό: Θησείο
Εγκαίνια, παρουσία των καλλιτεχνών: Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2024, από τις 8:00 μμ